Quotes from Ferdydurke

Witold Gombrowicz ·  320 pages

Rating: (7.8K votes)


“Man is profoundly dependent on the reflection of himself in another man's soul, be it even the soul of an idiot.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Beauty beheld in solitude is even more lethal.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Great! I've written something stupid, but I haven't signed a contract with anyone to produce solely wise and perfect works. I gave vent to my stupidity...and here I am, reborn.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Against the background of general freakishness the case of my particular freakishness was lost.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Wielka Poezja będąc wielką i będąc poezją nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca!”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke“Great poetry must be admired, because it is great and because it is poetry, and so we admire it.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“I am a collection of the family's body parts.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Joey, it's high time, dear child. What will people say? If you don't want to be a doctor, at least be a womanizer, or a fancier of horses, be something... be something definite...”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“You, oh mature ones, keep company solely with other mature ones, and your maturity is so mature that it can only chum up with maturity!”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“I could have protested of course, who says I couldn't--I could have risen to my feet at any moment, walked up to them, and--no matter how difficult it would have been--made it abundantly clear that I was not seventeen but thirty. I could have--yet I couldn't because I didn't want to, the only thing I wanted was to prove that I was not an old-fashioned boy!”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke“Don't change the beggar into a conqueror, because it was the beggar who led you to conquest.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Many a beauty in her own room behaves repulsively till one splits one's sides.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“A universal style is one that knows how to embrace lovingly those not quite developed. ”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“And just as he had earlier, during their lunch hour, insinuated the problem of innocence to the formalists - which had incensed them and boosted their immaturity a hundredfold - he was now making an issue of my modern legs. And there I was, listening and lapping it all up - his linking the calves of my legs with those of the new generation - and coming to feel the cruelty of youth toward old calves! And there was also a kind of leg camaraderie with the schoolgirl, plus a clandestine, voluptuous collusion of legs, plus leg patriotism, plus the impudence of young legs, plus leg poetry, plus young-blooded pride in the calf of the leg, and a cult of the calf of the leg. Oh, what a fiendish body part!”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“If he [the Artist] were to take up the pen it would be...to better express his individuality and explain it to others; or else to put his internal affairs in order...to deepen and sharpen his relationship with his fellow men because other souls exert an immense and creative influence on our soul; or to try to fight for a world as he would like it to be, for a world that is indispensable to his life.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke“Byla to veliká odbornice na čekání, mírná, pasivní, nesmělá, a proto ji často bolely zuby, neboť se skvěle hodila do čekárny u zubaře a její zuby o tom věděly.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“În vremea aceasta se lăsa întunericul, iar singurătatea - singurătatea aceea înșelătoare, când omul, singur, nu este totuși singur, ci într-o dureroasă relație sufletească cu un alt om de dincolo de perete - dar îndeajuns de singur pentru ca frecarea mâinilor, încleștarea degetelor și alte manifestări să fie stupide - prin urmare, întunericul și acea falsă singurătate îmi pătrundeau în cap, mă orbeau, îmi răpeau și ultimele senzații de luciditate, mă aruncau în noapte. De câte ori noaptea nu ni se insenuează în zi! Singur, în camera aceasta, pe scăunel, în această acțiune, eram prea ireal și nu mai puteam rămâne prea mult timp aici. Procesele, care nu sunt primejdioase când le trăiești împreună cu cineva și aievea, devin insuportabil în lipsa unui partener. Singurătatea este sufocantă. Așa că, după un chin mai îndelungat, am deschis din nou ușa, am apărut în prag, ieșind din singurătate, orbecăind ca un liliac. Oprindu-mă în prag, mi-am dat seama că iar nu știu cum să încep și cum s-o abordez, era în continuare extrem de izolată și de închisă, diabolică treabă acest contur clar și precis al formei umane, această linie rece care ne particularizează - forma!”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Oy, hayır, hakkında konuştuğum yazar, kendisini olgun saydığı için değil, fakat tam da kendi olgunlaşmamışlığını tanıdığı için, bir biçimi olmadığını ve tırmanmakta olan, ama daha tırmanıp çıkmamış biri olduğunu, yapılmakta olan, ama henüz yapılıp bitmemiş biri olduğunu bildiği için kendisini yazmaya verecektir. Eğer nasibine başarısız ve budalaca bir eser yazmak düşerse, diyecektir ki: “Harika! Aptalca yazdım, ama kimseyle sadece akıllıca, mükemmel eserler verme anlaşması yapmamıştım. Kendi budalalığıma ifade kazandırdım ve bundan ötürü de seviniyorum, değil mi kendime karşı uyandırdığım isteksizlik ve insani katılık beni şekillendiriyor ve işliyor, sanki yeni baştan yaratıyor ve işte ben bir kez daha yeni doğmuş oluyorum.” Bundan da görülüyor ki sağlıklı bir felsefesi olan ozan, kendi içinde öyle bir pekişmiştir ki onu aptallık ve olgunlaşmamışlık bile ne ürkütebilir ne de bir zarar verebilir – sizler, korku sesinizi sizden aldığı için, handiyse hiçbir şey ifade edemeyecek bir durumdayken, o, açık alınla kendisini ifade edebilir ve kendi ataleti içinde görünür olabilir.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“There is nothing that the mature hate more, there is nothing that disgusts them more, than immaturity”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“¿Quién de nosotros sabría admirar a los grandes genios, si en la escuela no se le hubiese puesto bien en la cabeza que son grandes genios?”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke“La normalidad es un equilibrista sobre el abismo de la anormalidad. ¡Cuántas ocultas demencias contiene el orden cotidiano!”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Sonuna kadar insan olmayanların sonuna kadar dünya olmayan dünyasını bir ân bile unutamıyordum -ve panikle korka korka, acayip iğrene iğrene, onun bataklık yeşilini sadece gözümde canlandırdığımda bile ürpere ürpere yine de ondan kopmayı beceremiyordum; mini mini bir kuşun yılanın görüntüsüyle büyülenmesi gibi büyülenmiştim.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Ve yine can sıkıntısı bastırıyor; can sıkıntısının, ozanın ve öğretmenin baskısı altında gerçeklik ağırdan ağıra bir ülkü dünyasına dönüyor ki ver artık hayali, verdikçe ver – ve artık neyin hakiki, neyin genel anlamda hiç var olmadığını, gerçeğin nerede, kuruntunun nerede olduğunu, ne hissedildiğini, neyin hissedilmediğini, doğallık nerede, yapmacılık nerede kimse bilmiyor; olması gerekeni oynuyor, kaçınılmaz olanla karışıyor ve biri diğerini saf dışı bırakıyor, biri diğerinin her türlü varoluş hakkını elinden alıyor oy, gerçek dışılığın büyük okulu oy! Dolayısıyla ben de tastamam beş saat boyunca kendi ülkümü hayal edip durdum; boşlukta suratım bir balon gibi büyüdü, hiç engelle karşılaşmadan – çünkü kurgusal dünyada, gerçekdışı dünyada onu normale döndürecek hiçbir şey yoktu.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Mallkimi i njerëzimit është se ekzistenca jonë në këtë botë nuk duron asnjë hierarki të përcaktuar dhe të qëndrueshme, se gjithçka rrjedh, trazohet, derdhet, lëviz dhe se secili nga ne do të çmohet dhe vlerësohet nga çdokush tjetër, dhe se përceptimi që kanë për ne injorantët, të pagdhëndurit dhe kokëtrashët, nuk është më pak i vlefshëm nga përceptimi që kanë për ne njerëzit e mprehtë. të diturit dhe ndjeshmit. Kjo pasi njeriu ka varësinë më të thellë nga pasqyrimi i tij në shpirtin e dikujt tjetër, qoftë ky dhe shpirt budalla.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Yakında kendi kişiliklerimizden ve kişiselliklerimizden korkmaya başlayacağız, çünkü onların hiç de sonuna kadar bizim olmadıkları, bizler için apaçık olacak. Ve “Ben buna inanıyorum – ben bunu hissediyorum – ben böyleyim – ben bunu savunuyorum,” diye bağırıp çağırmak yerine, yumuşak başlıkla “Beni buna inandırıyor ki – bana bunu hissettiriyor ki – bana bunu söyletti, yaptırdı, düşündürdü ki,” diyeceğiz. Ozan kendi şarkısını hor görecek. Önder kendi buyruğu karşısında zangır zangır zangırdayacak. Rahip sunaktan ürkecek ve anne de oğluna sadece ilkeleri değil, fakat onu boğmasınlar diye onları atlatabilme becerisini de aşılayacak.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke“Masum olmama arzularında masumdular. Kollarında bir kadın varken masumdular. Kavga ve dövüşte masumdular. Ezberden şiirler okurken masumdular. Masumca davranırlarken masumdular. Hatta kan dökerlerken, işkence yaparlarken, tecavüz ederlerken ya da söverlerken bile, bir mübarek masumiyetin tehdidindeydiler – ve bunların hepsi, masumluğun içine düşmemek içindi.”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Daj mi teraz marzyć, daj - i już nikt nie wie, co jest realne, a czego w ogóle nie ma, gdzie prawda, gdzie złuda, co się czuje, czego się nie czuje, gdzie naturalność, a gdzie sztuczność, zgrywa i to, co powinno być, miesza się z tym, co nieubłagane jest, i jedno i drugie dyskwalifikuje, jedno drugiemu odbiera wszelką rację bytu, o, wielka szkoło nierzeczywistości!”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


“Bakın şimdi: Bedenin temel kısmı, iyi, evcilleştirilmiş popo temeldir; bu yüzden eylem popodan başlar. Ayrı ayrı kısımların dalları tıpkı bir ağaç gövdesinden çıkar gibi popodan ayak parmağı, eller, gözler, dişler kulaklar olarak çıkıp dal dal dağılırlarken bazı kısımlar, hassas ve mahir işlemeler sayesinde, hafiften diğerlerin içine geçerler. Küçük Polonya Vilayeti'nde "papa" da denilen insan yüzü ise taçtır; poponun gövdesinden ayrı ayrı parçalar halinde büyüyen ağacın yapraklı kısmıdır; demek ki popo tarafından başlatılmış döngüyü papa kapatır. "Papa"ya vardıktan sonra bana, onlar üzerinden yeniden popoya varmak için ayrı ayrı parçalara dönmek kalmıyorsa eğer, ne kalıyor?”
― Witold Gombrowicz, quote from Ferdydurke


About the author

Witold Gombrowicz
Born place: in Małoszyce, Poland
Born date August 4, 1904
See more on GoodReads

Popular quotes

“هل ينمو الحب بلا نهاية؟ أشعر كل يوم بحبى له يتجذر عمقا فى روحى أكثر وأكثر . أسكن بين ذراعيه ملتصقة به حتى أشعر بنبضات قلبه وكأنها تصدر عن قلبى أنا، وأعجب أنى منذ أربعة أشهر فقط لم أكن أعرفه.”
― Ahdaf Soueif, quote from The Map of Love


“The dirtiest actions should be carried out by the most honest men.”
― Michael Bar-Zohar, quote from Mossad


“I went away and drew up a list of all the things you wouldn’t have to suffer if you weren’t here anymore. It was something like this:   No more illness, no more struggling to be healthy. No struggling – period. No loss: you would never have to grieve the passing of another. Heartbreak! How lovely not to have to wake in the morning with a heart full of fragments and eyes full of grit. No ageing – here’s a universal truth: the older you get, the more life loses its sparkle, loses a little of the magic. The endless, wonderful possibilities of youth where everything and anything feel possible – that fades . . .   But then I considered all the things you would not experience:   Falling hopelessly in love. Your wedding day. Knowing the blessing of a child. Seeing the sunset in places far and wide. Earning the right in old age to become eccentric, even cantankerous. Getting properly drunk on champagne. Sleeping in a meadow, by a brook. Decorating a room. Waking wrapped in the arms of the one you love. Fresh caught lobster, eaten on a dock. Being old enough to know better, but still laughing so hard at nothing much that you feel dizzy with happiness.   Oh, my darling, this list is endless, it stretches on for infinity . . .   And”
― Amanda Prowse, quote from The Food of Love


“I have a sense that God is unfair and preferentially punishes his weak, his dumb, his fat, his lazy. I believe he takes more pleasure in his perfect creatures, and cheers them on like a brainless dad as they run roughshod over the rest of us. He gives us a need for love, and no way to get any. He gives us a desire to be liked, and personal attributes that make us utterly un-likable. Having placed his flawed and needy children in a world of exacting specifications, he deducts the difference between”
― George Saunders, quote from CivilWarLand in Bad Decline


“There is something to be said for the night. The darkness holds a sense of promise, as if anything could happen. Maybe something good, like a handsome stranger or something with snarling teeth that whispers pretty things as it eats you. Thus, the night is a test. A test of fear and the sweet promise of pain.”
― Meg Collett, quote from Fear University


Interesting books

Valley of the Dolls
(40.3K)
Valley of the Dolls
by Jacqueline Susann
The Kitchen God's Wife
(64.8K)
The Kitchen God's Wi...
by Amy Tan
A Doll's House
(85.7K)
A Doll's House
by Henrik Ibsen
Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid
(35.6K)
Gödel, Escher, Bach:...
by Douglas R. Hofstadter
Percy Jackson and the Olympians
(34.9K)
Percy Jackson and th...
by Rick Riordan
The Blood of Olympus
(141.2K)
The Blood of Olympus
by Rick Riordan

About BookQuoters

BookQuoters is a community of passionate readers who enjoy sharing the most meaningful, memorable and interesting quotes from great books. As the world communicates more and more via texts, memes and sound bytes, short but profound quotes from books have become more relevant and important. For some of us a quote becomes a mantra, a goal or a philosophy by which we live. For all of us, quotes are a great way to remember a book and to carry with us the author’s best ideas.

We thoughtfully gather quotes from our favorite books, both classic and current, and choose the ones that are most thought-provoking. Each quote represents a book that is interesting, well written and has potential to enhance the reader’s life. We also accept submissions from our visitors and will select the quotes we feel are most appealing to the BookQuoters community.

Founded in 2023, BookQuoters has quickly become a large and vibrant community of people who share an affinity for books. Books are seen by some as a throwback to a previous world; conversely, gleaning the main ideas of a book via a quote or a quick summary is typical of the Information Age but is a habit disdained by some diehard readers. We feel that we have the best of both worlds at BookQuoters; we read books cover-to-cover but offer you some of the highlights. We hope you’ll join us.